• © Jakub Eliáš
    © Jakub Eliáš

Jakub Eliáš - Jdu si po svým

Jakub Eliáš – narozen v roce 1972, vyučil se prodavačem, 20 let pracoval v různých obchodech. 

Žije v Ústí nad Labem.

Kolem roku 2010 se u něj začínají projevovat první duševní potíže. Po druhém pobytu v psychiatrické léčebně v roce 2012 se začíná zajímat o výtvarné umění. První kniha o umění, kterou čte je věnována baroku, které svou dramatičností zřejmě nejlépe odráží jeho stavy. Začíná reprodukovat – či spíše po svém interpretovat – obrazy otištěné v knihách a filmové plakáty. Objevuje umění 20. Století. Inspiruje ho zejména Pablo Picasso, Max Beckmann a Georges Rouault.

S odstupem několika měsíců maluje portréty lidí z terapeutické skupiny v léčebně. Zdůvodňuje to tím, že takovou lidskou blízkost a otevřenost, jako při terapii nikdy předtím nezažil. Vytváří řadu koláží  - sérioví vrazi, fotbalisti, politici. V letech 2012 – 2013 intenzivně maluje. Pohybuje se v tematických okruzích ženy, válka – rozuměj životní, postavy a masky, sportovní utkání, emoce. Často se – z pochopitelných důvodů - opakuje téma památník alkoholismu. Rok 2014 je obdobím útlumu tvorby. Zřejmě lze použít odpověď malíře Jana Křížka na otázku, proč přestal malovat - „problém je vyřešen.“ Jakub začíná znovu intenzivně tvořit na konci roku 2015, zejména v souvislosti se zájmem o jeho obrazy. 

Pro Jakubovu tvorbu je charakteristická přítomnost úzkosti, touhy, nenávisti a strachu.  Spontánní tvorba je pro něj, stejně jako pro řadu dalších lidí s duševním onemocněním skvělou formou sebevyjádření, ventilem, otevírajícím se jinak nesdělitelným prožitkům a uvolňujícím ničivé napětí. Jakubovou oblíbenou technikou je olejový pastel, často v kombinaci s méně ušlechtilými materiály – propiska nebo tužka. Metodou pokus – omyl se naučil malovat olejovými barvami. Obrazy maluje špejlí. Jak říká – štětec jsem zničil za pár hodin. 

Od roku 2015 je Jakub Eliáš zastoupen jedním obrazem ve sbírce spontánního umění Poetické galerie Antonína Jiráčka.

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš

© Jakub Eliáš