• © Jiří Straka
    © Jiří Straka

Jiří Straka - Türkürt (fotografie)

Jiří Straka
Türkürt
1.6. - 30.6. 2013

Několik dní poté, co fotograf Jiří Straka opustil hraniční oblast mezi Tureckem a Sýrií, zde došlo k několika pumovým útokům, které zabily stovky lidí. Žádná z ozbrojených skupin se do dnešního dne k útokům nepřihlásila.

Dokumentární fotografie zachycují poklidnou atmosféru míst, která stojí v naprostémém protikladu k nenávistným mezilidským vztahům. Tento rozpor popisuje autor takto: "Nikdy nevíte, komu se právě skrze čočku díváte do tváře a co se může v následující chvíli stát. Do dneška v této oblasti panuje obrovské napětí mezi Turky a Kurdy. Situace se poněkud zlepšila, přesto jsou Kurdové usilující o vlastní stát Kurdistán stále pod tlakem tureckých úřadů. Není to tak dávno, co byly kurdské tradiční zvyky považovány za protizákonné." Kurdové jsou původně íránský kmen, proslavený jako nejpočetnější národ bez vlastního území. Jen v Turecku jich žije mezi 11 a 14 miliony. Boj za vlastní stát Kurdistán neustává, jednou z revoltujících organizací je i PKK (Kurdistan Workers Party), obecně vnímaná jako teroristická organizace.
Další z dosud živých bolestivých témat je arménská genocida. K té došlo již před bezmála sto lety, i přesto je často ze strany Turků popírána.

"Turecko je již několik let neúspěšným kandidátem pro vstup do EU. Myslím si, že dokud si země nenarovná tyto vztahy, měla by jím zůstat i nadále." uzavírá Jiří Straka.

Autor textu: Klára Trsková

© Jiří Straka

© Jiří Straka

© Jiří Straka

© Jiří Straka

© Jiří Straka

© Jiří Straka

© Jiří Straka

© Jiří Straka