• © Otto Kouwen
    © Otto Kouwen

Otto Kouwen - Nečekaný host


 
Otto Kouwen

narozen v roce 1963 v Dordrechtu v Nizozemsku
Několik let studoval grafický design na Gerrit Rietveld Akademii v Amsterdamu. V malířství se však považuje za samouka.
V roce 2010 založil v rámci sdružení Inventura v Praze výtvarnou dílnu pro talentované malíře s mentálním hendikepem. Jednalo se o první projekt tohoto druhu v České republice.
Výtvarná dílna Inventura se později sloučila s projektem Ateliéru radostné tvorby spolku Altán ART, kde v současné době Otto působí jako výtvarný lektor. V roce 2016 založil spolek Barvolam. Hlavní aktivitou této organizace projekt Jamming, na kterém spolupracují umělci s mentálním hendikepem a umělci, kteří jsou postižení akademickým vzděláním. Díla vzniklá v rámci tohoto projektu byla prezentována na výstavách v Centru současného umění DOX (2017) a v Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě (2018).
Otto se zabývá se malbou, koláží, fotografií a příležitostně grafickým designem. Vystavuje sporadicky. V roce 2011 a 2013 se například účastnil na fotofestivalu Off Station v Plzni. V posledních letech uspořádal také dvě smostatné výstavy - „Industry“ v Pivovaru Lobeč (2011) a „1-0-0“ v Ukradené galerii v Praze (2014). Aktuální výstava je průřezem Ottovy volné tvorby z posledních let.

https://ottokouwen.wordpress.com/


Když jsem přemýšlel, jakými slovy uvést Ottovu výstavu, narazil jsem na jeho webových stránkách na anglickou verzi básně Dům pro hosty perského mystika Rúmího. Myslím, příhodně vyjadřuje filosofii jammingového malování, které Otto léta praktikuje s náhodnými příchozími v ateliéru v Praze na Letné. Na jednom obrazu se ve svobodě a vzájemném respektu podílí více umělců. Záměr jednoho musí někdy ustoupit invenci druhého, aby vznikla krásná nečekanost. Kdo se někdy jamingu zúčastnil, potvrdí, že je to vysoká škola pokory. Vzpomínám si na pocity při pohledu na to, jak mnou pracně vytvořenou figuru vzápětí nenávratně překrývá pár mocných tahů štětcem někoho druhého. Ale přijetí netušeného – a možná i nezvaného hosta – může zároveň otevřít nové obzory…

Jiří Mach, květen 2018

Dům pro hosty
Džaláleddín Balchí Rúmí (1207 – 1273)

Lidské bytí je dům pro hosty.
Každé ráno přichází někdo nový.
Radost, tíseň, sprostota,
záblesk povědomí o čemsi,
to vše přichází jako nečekaný host.

Uvítej je všechny a bav je,
i kdyby byli jen davem zármutků,
který ti z domu drze vymetá
veškeré zařízení.

S každým hostem zacházej s úctou.
Třeba tě něčeho zbavil,
třeba připravil prostor pro nové potěšení.
Černá myšlenka, stud potměšilost.
Vyjdi ke dveřím s úsměvem
a pozvi je dál.

Buď vděčný za každého hosta,
ať už je to kdokoli,
protože každý ti byl seslán jako průvodce
z druhé strany.

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen

© Otto Kouwen